ASUS ROG Swift PG27AQDP 27" OLED QHD 480Hz 0.03ms Gaming Monitor
SKU: PG27AQDP Quickfind Code: 2052547
Energy Label
For business trade enquiries on this monitor click here!
Why buy me
  • 26.5 Inch Screen size
  • QHD 1440p: More detail & clarity, ideal for creative work & gaming
  • OLED Panel: Infinite contrast, perfect blacks, & vibrant colours
  • 0.03MS Response Time: Best for racing sims or titles like Counter-Strike
  • Ports: HDMI DisplayPort
click
Stunning OLED Display
The ASUS ROG Swift OLED PG27AQDP features a 67.3 cm (26.5") Quad HD (2560 x 1440) OLED panel that delivers breathtaking visuals with vibrant colors, deep blacks, and lifelike contrast. Each pixel emits its own light, ensuring precise color accuracy and stunning HDR performance for gaming, content creation, or cinematic experiences.
Ultra-Smooth Gaming Performance
Immersive Design and Comfort
Adaptive Sync Technology
Versatile Connectivity
Enhanced Gaming Features
General
Brand ASUS
Condition New
Manufacturer Warranty 3 year warranty
Display
Screen Size (diagonal) 26.5in
Maximum resolution 2560 x 1440
Refresh Rate 480Hz
Response time 0.03MS
Aspect Ratio 16:9
Panel type OLED
Display technology OLED
Features
HDR
Touchscreen Type Non Touchscreen
Gaming Features
Console Compatible Xbox and Playstation Compatible
AMD FreeSync
NVIDIA G-SYNC
Ports
HDMI Ports
2
HDMI Type 2.1
DisplayPorts Total 1
DisplayPort version 1.4
VGA Ports
0
Mini DisplayPorts 0
USB-C Ports Total 0
Ergonomics
Height adjustment
Tilt
Tilt angle range -5 - 20
Swivel
Swivel angle range -30 - 30
Pivot
Physical
Width 61cm
Depth 28cm
Height 55cm
Wall Mounting (VESA) 100 x 100mm